Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0789175R000T0L
Y0789175R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0789175R000T0L
Brief Description
RES 175 OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0789175R000T0L.pdf
Availability of Y0789175R000T0L
QUANTITY
Y0789175R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0789175R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0789175R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)175
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0789175R000T0L
Y0789175R000T0L Details Description
Related parts for Y0789175R000T0L
CONN SHUNT DUAL BEAM 15AU PCB datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 22POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC ISOMODEM FAX SYS-SIDE 24TSSOP datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BETTER BURIED CLOSURE KIT 4X24 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 35A DO4 datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
TOOL, MFT PNEU. EXTERNAL ADJ. datasheet.pdf
RES 221K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf