Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0789200R000F0L
Y0789200R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0789200R000F0L
Brief Description
RES 200 OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0789200R000F0L.pdf
Availability of Y0789200R000F0L
QUANTITY
Y0789200R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0789200R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0789200R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0789200R000F0L
Y0789200R000F0L Details Description
Related parts for Y0789200R000F0L
FIXED IND 330UH 5.2A 67 MOHM TH datasheet.pdf
IDC CABLE-ASN14A/ AE14M / APK14A datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-346 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 73A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER HDTV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM NPN/NO datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H datasheet.pdf