Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0789200R000T0L
Y0789200R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0789200R000T0L
Brief Description
RES 200 OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0789200R000T0L.pdf
Availability of Y0789200R000T0L
QUANTITY
Y0789200R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0789200R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0789200R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0789200R000T0L
Y0789200R000T0L Details Description
Related parts for Y0789200R000T0L
CONN RCPT 25POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
TVS DIODE SMC datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 11P(YELLOW) datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf