Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0789408R800B0L
Y0789408R800B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0789408R800B0L
Brief Description
RES 408.8 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0789408R800B0L.pdf
Availability of Y0789408R800B0L
QUANTITY
Y0789408R800B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0789408R800B0L
Internal Part NumberEIS-Y0789408R800B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)408.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0789408R800B0L
Y0789408R800B0L Details Description
Related parts for Y0789408R800B0L
ADAPTER 20-DIP BD W/ZIF SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
MT329115 datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP G30 ZINC datasheet.pdf