Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07895R00000A0L
Y07895R00000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07895R00000A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 0.3W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y07895R00000A0L.pdf
Availability of Y07895R00000A0L
QUANTITY
Y07895R00000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07895R00000A0L
Internal Part NumberEIS-Y07895R00000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07895R00000A0L
Y07895R00000A0L Details Description
Related parts for Y07895R00000A0L
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
GDT 150V 5KA datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND ALGAAS RED SMD datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FRONT ADAPTER datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 68 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf