Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07896K25000T0L
Y07896K25000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07896K25000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.25K OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07896K25000T0L.pdf
Availability of Y07896K25000T0L
QUANTITY
Y07896K25000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07896K25000T0L
Internal Part NumberEIS-Y07896K25000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07896K25000T0L
Y07896K25000T0L Details Description
Related parts for Y07896K25000T0L
RES SMD 24K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.5KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS VERT T/H datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK PWM 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 150mA Automotive, Backlight 20-TQFN (4x4) datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 1CH USB 44BGA datasheet.pdf
ATTENUATOR 1 DB DC 18GHZ datasheet.pdf