Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793100K000V9L
Y0793100K000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793100K000V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0793100K000V9L.pdf
Availability of Y0793100K000V9L
QUANTITY
Y0793100K000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793100K000V9L
Internal Part NumberEIS-Y0793100K000V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793100K000V9L
Y0793100K000V9L Details Description
Related parts for Y0793100K000V9L
IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 12POS DUAL KEY X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ACS CAP 585 250V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf