Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793100R000Q0L
Y0793100R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793100R000Q0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0793100R000Q0L.pdf
Availability of Y0793100R000Q0L
QUANTITY
Y0793100R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793100R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0793100R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793100R000Q0L
Y0793100R000Q0L Details Description
Related parts for Y0793100R000Q0L
CAP CER 1PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
SCR 1600-2500V 170A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf