Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793119R400T9L
Y0793119R400T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793119R400T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 119.4 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0793119R400T9L.pdf
Availability of Y0793119R400T9L
QUANTITY
Y0793119R400T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793119R400T9L
Internal Part NumberEIS-Y0793119R400T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)119.4
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793119R400T9L
Y0793119R400T9L Details Description
Related parts for Y0793119R400T9L
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
G5 A/P SERVO DRV 15KW 200VAC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf