Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793120R000B9L
Y0793120R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793120R000B9L
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0793120R000B9L.pdf
Availability of Y0793120R000B9L
QUANTITY
Y0793120R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793120R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0793120R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793120R000B9L
Y0793120R000B9L Details Description
Related parts for Y0793120R000B9L
OPT FIBER SPLICE PROTECTOR 2.4" datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP 6-DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 6POS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM datasheet.pdf
HAN3A RJ45 HYBRID 10G INSERT 8+4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf