Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793163R770B9L
Y0793163R770B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793163R770B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 163.77 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0793163R770B9L.pdf
Availability of Y0793163R770B9L
QUANTITY
Y0793163R770B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793163R770B9L
Internal Part NumberEIS-Y0793163R770B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)163.77
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793163R770B9L
Y0793163R770B9L Details Description
Related parts for Y0793163R770B9L
TERM BLOCK PCB 5.08MM 60POS OR datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 120V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM 4CH 64-TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A SOT-563 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 2A 120V datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO213AB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 5POS SILVER SLDR datasheet.pdf