Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079316K9000B0L
Y079316K9000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079316K9000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y079316K9000B0L.pdf
Availability of Y079316K9000B0L
QUANTITY
Y079316K9000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079316K9000B0L
Internal Part NumberEIS-Y079316K9000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079316K9000B0L
Y079316K9000B0L Details Description
Related parts for Y079316K9000B0L
FLEX CABLE - AFG08A/AF08/AFG08A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT323 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
CM CHOKE DATA LINE 280MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf