Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07931K01910T0L
Y07931K01910T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07931K01910T0L
Brief Description
RES 1.0191K OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y07931K01910T0L.pdf
Availability of Y07931K01910T0L
QUANTITY
Y07931K01910T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07931K01910T0L
Internal Part NumberEIS-Y07931K01910T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.0191k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07931K01910T0L
Y07931K01910T0L Details Description
Related parts for Y07931K01910T0L
FIXED IND 330UH 320MA 1.86 OHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CLAMP METER 400AC 400OHM RES datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR REED SWITCH SPST datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 20C UNSHLD 300V datasheet.pdf