Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07931K91100T0L
Y07931K91100T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07931K91100T0L
Brief Description
RES 1.911K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07931K91100T0L.pdf
Availability of Y07931K91100T0L
QUANTITY
Y07931K91100T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07931K91100T0L
Internal Part NumberEIS-Y07931K91100T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.911k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07931K91100T0L
Y07931K91100T0L Details Description
Related parts for Y07931K91100T0L
CONN RECEPT VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
IC CHARGE PUMP REG TFT 20LFCSP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
12MM YELLOW PANEL MNT LED datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC DO215AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURP SPDT 220V datasheet.pdf