Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07932R00000B0L
Y07932R00000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07932R00000B0L
Brief Description
RES 2 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y07932R00000B0L.pdf
Availability of Y07932R00000B0L
QUANTITY
Y07932R00000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07932R00000B0L
Internal Part NumberEIS-Y07932R00000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07932R00000B0L
Y07932R00000B0L Details Description
Related parts for Y07932R00000B0L
CAP FILM 3600PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 34.86VC SMD datasheet.pdf
SLIDE RAIL MOUNTED 16X19" PAIR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 250MA SOD80 datasheet.pdf