Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079370K0000B0L
Y079370K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079370K0000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 70K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y079370K0000B0L.pdf
Availability of Y079370K0000B0L
QUANTITY
Y079370K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079370K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y079370K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079370K0000B0L
Y079370K0000B0L Details Description
Related parts for Y079370K0000B0L
IC CTRLR HS 4-BIT ADJ 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44PLCC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 12K 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 152K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 29.72MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf