Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R04200F0W
Y08500R04200F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R04200F0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.042 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R04200F0W.pdf
Availability of Y08500R04200F0W
QUANTITY
Y08500R04200F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R04200F0W
Internal Part NumberEIS-Y08500R04200F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.042
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R04200F0W
Y08500R04200F0W Details Description
Related parts for Y08500R04200F0W
IC ADC 12BIT 20-SSOP datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFU25B/AE25G/AFU25B datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M12 5V datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 29.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IND PNL MT 3MM RED DIFF 6" datasheet.pdf
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf