Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08560R25500F1W
Y08560R25500F1W picture photo
Mfg. Part Number
Y08560R25500F1W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.255 OHM 1W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08560R25500F1W.pdf
Availability of Y08560R25500F1W
QUANTITY
Y08560R25500F1W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08560R25500F1W
Internal Part NumberEIS-Y08560R25500F1W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625P
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.255
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08560R25500F1W
Y08560R25500F1W Details Description
Related parts for Y08560R25500F1W
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 152.4MMX32.9M datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SOD128 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
17+17 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
762 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC CNV 80V/60A/1200W W/ATMTV datasheet.pdf