Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0875100R000T0L
Y0875100R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0875100R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y0875100R000T0L.pdf
Availability of Y0875100R000T0L
QUANTITY
Y0875100R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0875100R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0875100R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0875100R000T0L
Y0875100R000T0L Details Description
Related parts for Y0875100R000T0L
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 16.4KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28 AWG SLVR datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF BOW BLACK datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf