Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y087525K0000T0L
Y087525K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y087525K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y087525K0000T0L.pdf
Availability of Y087525K0000T0L
QUANTITY
Y087525K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y087525K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y087525K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y087525K0000T0L
Y087525K0000T0L Details Description
Related parts for Y087525K0000T0L
CAP MICA 1000PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 10K OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf