Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y092524R0000A0L
Y092524R0000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y092524R0000A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 8W 0.05% TO220
Datasheet Download
Y092524R0000A0L.pdf
Availability of Y092524R0000A0L
QUANTITY
Y092524R0000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y092524R0000A0L
Internal Part NumberEIS-Y092524R0000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR220
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.05%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y092524R0000A0L
Y092524R0000A0L Details Description
Related parts for Y092524R0000A0L
IC NVSRAM 2MBIT 100NS 40EDIP datasheet.pdf
SW ROTARY DP WHT TIP SM KNOB PC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16CDIP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 4.1V 16-QFN datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 1M OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 1200V 30A H SER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf