Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0925900R000F0L
Y0925900R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0925900R000F0L
Brief Description
RES 900 OHM 8W 1% TO220
Datasheet Download
Y0925900R000F0L.pdf
Availability of Y0925900R000F0L
QUANTITY
Y0925900R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0925900R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0925900R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0925900R000F0L
Y0925900R000F0L Details Description
Related parts for Y0925900R000F0L
RES SMD 562 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 50W D 32TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 4.15 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf