Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0926250R000T12L
Y0926250R000T12L picture photo
Mfg. Part Number
Y0926250R000T12L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 8W 0.01% TO220
Datasheet Download
Y0926250R000T12L.pdf
Availability of Y0926250R000T12L
QUANTITY
Y0926250R000T12L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0926250R000T12L
Internal Part NumberEIS-Y0926250R000T12L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR221
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0926250R000T12L
Y0926250R000T12L Details Description
Related parts for Y0926250R000T12L
TRANS PNP 20V 0.03A MINI-3P datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A WAFER datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 15NS 32QFP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 48VFQPN datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 16POS datasheet.pdf
TABLE RUN POLY LT GRAY 4'X2' datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf