Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09265R00000Q129L
Y09265R00000Q129L picture photo
Mfg. Part Number
Y09265R00000Q129L
Brief Description
RES 5 OHM 8W 0.02% TO220
Datasheet Download
Y09265R00000Q129L.pdf
Availability of Y09265R00000Q129L
QUANTITY
Y09265R00000Q129L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09265R00000Q129L
Internal Part NumberEIS-Y09265R00000Q129L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.02%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09265R00000Q129L
Y09265R00000Q129L Details Description
Related parts for Y09265R00000Q129L
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 16-24AWG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 150A DO205 datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 1.5A SOT-223 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FFC 20POS .5MM datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf