Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09300R05000B9L
Y09300R05000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09300R05000B9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 0.1% 1W
Datasheet Download
Y09300R05000B9L.pdf
Availability of Y09300R05000B9L
QUANTITY
Y09300R05000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09300R05000B9L
Internal Part NumberEIS-Y09300R05000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS101
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case4-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.520" L x 0.080" W (13.21mm x 2.03mm)
Height0.130" (3.30mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09300R05000B9L
Y09300R05000B9L Details Description
Related parts for Y09300R05000B9L
CONN TERM 26-28AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA EMD2 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS .100 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 32 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
MCR 3-WAY ISOLATING AMPLIFIER datasheet.pdf
RES SMD 143OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CABLE DUCT CHANNEL 24"X4" 10' datasheet.pdf
INSERT TOOL IMPACT 3X12 85OHM BP datasheet.pdf