Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09400R02500D0L
Y09400R02500D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09400R02500D0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 0.5% 1.5W
Datasheet Download
Y09400R02500D0L.pdf
Availability of Y09400R02500D0L
QUANTITY
Y09400R02500D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09400R02500D0L
Internal Part NumberEIS-Y09400R02500D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS103
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case4-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.689" L x 0.080" W (17.50mm x 2.03mm)
Height0.190" (4.83mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09400R02500D0L
Y09400R02500D0L Details Description
Related parts for Y09400R02500D0L
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A3048S/X 12" datasheet.pdf
MEMORY CARD STANDARD SD 2GB datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL 2.4GHZ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 21.46MM datasheet.pdf
CBL ASSY 8X NM NM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
DESOLDERING TIP .80MM datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf