Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09410R01500D0L
Y09410R01500D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09410R01500D0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.015 OHM 2W .5% RADIAL
Datasheet Download
Y09410R01500D0L.pdf
Availability of Y09410R01500D0L
QUANTITY
Y09410R01500D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09410R01500D0L
Internal Part NumberEIS-Y09410R01500D0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS202
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09410R01500D0L
Y09410R01500D0L Details Description
Related parts for Y09410R01500D0L
CBL CLAMP FLAT W/TAPE 1.5X.5"W datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
TEST JACK PBD 6.3A GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" SNGL ROW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf