Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09441R00000D9L
Y09441R00000D9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09441R00000D9L
Brief Description
RES 1 OHM 10W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y09441R00000D9L.pdf
Availability of Y09441R00000D9L
QUANTITY
Y09441R00000D9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09441R00000D9L
Internal Part NumberEIS-Y09441R00000D9L
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS332
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09441R00000D9L
Y09441R00000D9L Details Description
Related parts for Y09441R00000D9L
OPTOISOLTR 2.5KV DARLNG 6-MFSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 12A DO203AA datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC VIDEO AMP DC-RESTORED 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21K OHM 1% 10W datasheet.pdf