C&K Components Y101132V203NQ
Y101132V203NQ picture photo
Mfg. Part Number
Y101132V203NQ
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCHLOCK SPDT SOLDER LUG 125V
Datasheet Download
Y101132V203NQ.pdf
Availability of Y101132V203NQ
QUANTITY
Y101132V203NQ Order Process
Ship out your order
Specifications of Y101132V203NQ
Internal Part NumberEIS-Y101132V203NQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesY
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating4A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeTubular Key
Key Removable Positions1 only
Angle of Throw90°
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.30mm Dia
Features-
Depth Behind Flange29.34mm
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y101132V203NQ
Related LinksY10113, Y101132V203NQ Datasheet, C&K Components Distributor
Y101132V203NQ Details Description
Related parts for Y101132V203NQ
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 20BIT N-INV 56SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG LC ALGAAS CA 0.3" datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V 20% X6S 0805 datasheet.pdf