Vishay/BCcomponents NFR2500002201JR500
NFR2500002201JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR2500002201JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR2500002201JR500.pdf
Availability of NFR2500002201JR500
QUANTITY
NFR2500002201JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR2500002201JR500
Internal Part NumberEIS-NFR2500002201JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR2500002201JR500
Related LinksNFR250000, NFR2500002201JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR2500002201JR500 Details Description
Related parts for NFR2500002201JR500
IC DETECTOR VOLTAGE 4.5V 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 26PS GOLD SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf