SSI Technologies Inc P51-50-A-N-MD-4.5OV
P51-50-A-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-MD-4.5OV
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-A-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-50-A-N-MD-4.5OV
QUANTITY
P51-50-A-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-50-A-, P51-50-A-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-50-A-N-MD-4.5OV
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M3 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32.5VC DO15 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 17 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K L=35CM ENCL datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf