Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11190R50000D9W
Y11190R50000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y11190R50000D9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 0.5% 1/4W 1610
Datasheet Download
Y11190R50000D9W.pdf
Availability of Y11190R50000D9W
QUANTITY
Y11190R50000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11190R50000D9W
Internal Part NumberEIS-Y11190R50000D9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1610Z
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1610
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11190R50000D9W
Y11190R50000D9W Details Description
Related parts for Y11190R50000D9W
FIXED IND 47UH 500MA 690 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 850MA 170 MOHM datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 21 POSITI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
250 FASTON FLAG RECP 2-14 016 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf