Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11200R10000D19W
Y11200R10000D19W picture photo
Mfg. Part Number
Y11200R10000D19W
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 0.5% 1/4W 1610
Datasheet Download
Y11200R10000D19W.pdf
Availability of Y11200R10000D19W
QUANTITY
Y11200R10000D19W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11200R10000D19W
Internal Part NumberEIS-Y11200R10000D19W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1610
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1610
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11200R10000D19W
Y11200R10000D19W Details Description
Related parts for Y11200R10000D19W
DIODE GEN PURP 100V 16A TO220AC datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SADAHT C CRIMP 12-18 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 50POS .229M datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 8POS datasheet.pdf
RD COAXIAL SWITCH 18GHZ TRANSFER datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf