Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11200R50000D9W
Y11200R50000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y11200R50000D9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 0.5% 1/4W 1610
Datasheet Download
Y11200R50000D9W.pdf
Availability of Y11200R50000D9W
QUANTITY
Y11200R50000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11200R50000D9W
Internal Part NumberEIS-Y11200R50000D9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1610
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1610
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11200R50000D9W
Y11200R50000D9W Details Description
Related parts for Y11200R50000D9W
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE,RA/MALE 4.5M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
ADAPTER FOR 50X25MM CUTOUT FOR C datasheet.pdf
26500 24#20 4#12 S BY RECP LC datasheet.pdf
6500UF 10V 25.4X41.28 85C AXI datasheet.pdf