Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112112K1000B9R
Y112112K1000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y112112K1000B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.16W 2512
Datasheet Download
Y112112K1000B9R.pdf
Availability of Y112112K1000B9R
QUANTITY
Y112112K1000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112112K1000B9R
Internal Part NumberEIS-Y112112K1000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.16W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112112K1000B9R
Y112112K1000B9R Details Description
Related parts for Y112112K1000B9R
CONN TERM BLOCK SGL 3POS PA BG datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CBI 3/5MM BI-LEVEL SAMPLE PACK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7.8A 8 MOHM SMD datasheet.pdf