Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121181R020T13R
Y1121181R020T13R picture photo
Mfg. Part Number
Y1121181R020T13R
Brief Description
RES SMD 181.02 OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y1121181R020T13R.pdf
Availability of Y1121181R020T13R
QUANTITY
Y1121181R020T13R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121181R020T13R
Internal Part NumberEIS-Y1121181R020T13R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)181.02
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121181R020T13R
Y1121181R020T13R Details Description
Related parts for Y1121181R020T13R
IC REG LDO 8V/5V TO220-7 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 0.17A RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1.125MBIT 100MHZ 272BGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 14A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONNECTOR FOR POWER CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf