Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112118R7000A0L
Y112118R7000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y112118R7000A0L
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y112118R7000A0L.pdf
Availability of Y112118R7000A0L
QUANTITY
Y112118R7000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112118R7000A0L
Internal Part NumberEIS-Y112118R7000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112118R7000A0L
Y112118R7000A0L Details Description
Related parts for Y112118R7000A0L
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
RES 2.10K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.3MM 2DIGIT YLW CC datasheet.pdf