Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121340R000T0R
Y1121340R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1121340R000T0R
Brief Description
RES SMD 340OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121340R000T0R.pdf
Availability of Y1121340R000T0R
QUANTITY
Y1121340R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121340R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1121340R000T0R
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121340R000T0R
Y1121340R000T0R Details Description
Related parts for Y1121340R000T0R
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN MODULAR JACK BOX BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 230V datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 38POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf