Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121400R000T0R
Y1121400R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1121400R000T0R
Brief Description
RES SMD 400OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121400R000T0R.pdf
Availability of Y1121400R000T0R
QUANTITY
Y1121400R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121400R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1121400R000T0R
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121400R000T0R
Y1121400R000T0R Details Description
Related parts for Y1121400R000T0R
MOSFET 2N-CH 30V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
TUBING PVC .234 DIA BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf