Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112150R0000Q0R
Y112150R0000Q0R picture photo
Mfg. Part Number
Y112150R0000Q0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y112150R0000Q0R.pdf
Availability of Y112150R0000Q0R
QUANTITY
Y112150R0000Q0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112150R0000Q0R
Internal Part NumberEIS-Y112150R0000Q0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112150R0000Q0R
Y112150R0000Q0R Details Description
Related parts for Y112150R0000Q0R
MOD PWR INLET STD FILTER 10A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-723 datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 12PS 14-18AWG GRAY datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
IC HDMI INTERFACE 144HLQFP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 49MM datasheet.pdf