Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121512R000T139R
Y1121512R000T139R picture photo
Mfg. Part Number
Y1121512R000T139R
Brief Description
RES SMD 512OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121512R000T139R.pdf
Availability of Y1121512R000T139R
QUANTITY
Y1121512R000T139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121512R000T139R
Internal Part NumberEIS-Y1121512R000T139R
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)512
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121512R000T139R
Y1121512R000T139R Details Description
Related parts for Y1121512R000T139R
KNOB BLK GLOSS.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
XE ENVIRONMENTALLY SEALED SW datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 191VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT PIN datasheet.pdf