Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11215R00000F0R
Y11215R00000F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11215R00000F0R
Brief Description
RES SMD 5 OHM 1% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y11215R00000F0R.pdf
Availability of Y11215R00000F0R
QUANTITY
Y11215R00000F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11215R00000F0R
Internal Part NumberEIS-Y11215R00000F0R
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11215R00000F0R
Y11215R00000F0R Details Description
Related parts for Y11215R00000F0R
RES 3 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 34.300MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf