Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11218K20000T0R
Y11218K20000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11218K20000T0R
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11218K20000T0R.pdf
Availability of Y11218K20000T0R
QUANTITY
Y11218K20000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11218K20000T0R
Internal Part NumberEIS-Y11218K20000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11218K20000T0R
Y11218K20000T0R Details Description
Related parts for Y11218K20000T0R
PCB ADAPTER 144TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 60UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CTV 3C 3#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
3300UF 50V 18X40MM 105C 10000H datasheet.pdf