Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11231R00000D9R
Y11231R00000D9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11231R00000D9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 0.5% 8W TO220-4
Datasheet Download
Y11231R00000D9R.pdf
Availability of Y11231R00000D9R
QUANTITY
Y11231R00000D9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11231R00000D9R
Internal Part NumberEIS-Y11231R00000D9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR221S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4, SMD
Supplier Device PackageTO-220-4
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11231R00000D9R
Y11231R00000D9R Details Description
Related parts for Y11231R00000D9R
RES SMD 390K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 33POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BC-381X9- 8 GN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf