Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169100R000T0L
Y1169100R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1169100R000T0L
Brief Description
RES SMD 100OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169100R000T0L.pdf
Availability of Y1169100R000T0L
QUANTITY
Y1169100R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169100R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1169100R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169100R000T0L
Y1169100R000T0L Details Description
Related parts for Y1169100R000T0L
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 5% RADIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V Y5U 1812 datasheet.pdf