Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116910R0000B0R
Y116910R0000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116910R0000B0R
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116910R0000B0R.pdf
Availability of Y116910R0000B0R
QUANTITY
Y116910R0000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116910R0000B0R
Internal Part NumberEIS-Y116910R0000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116910R0000B0R
Y116910R0000B0R Details Description
Related parts for Y116910R0000B0R
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf