Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116919R0000A9R
Y116919R0000A9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116919R0000A9R
Brief Description
RES SMD 19 OHM 0.05% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116919R0000A9R.pdf
Availability of Y116919R0000A9R
QUANTITY
Y116919R0000A9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116919R0000A9R
Internal Part NumberEIS-Y116919R0000A9R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116919R0000A9R
Y116919R0000A9R Details Description
Related parts for Y116919R0000A9R
IC OPAMP DIFF 3.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LAMP SUPER BRIGHT GREEN LED datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING ADAPTER PAX CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf