Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169200R000T14R
Y1169200R000T14R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169200R000T14R
Brief Description
RES SMD 200OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169200R000T14R.pdf
Availability of Y1169200R000T14R
QUANTITY
Y1169200R000T14R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169200R000T14R
Internal Part NumberEIS-Y1169200R000T14R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169200R000T14R
Y1169200R000T14R Details Description
Related parts for Y1169200R000T14R
CONN HEADR BRKWAY .100 80POS R/A datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR24H/AE24M/HSR24H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 24"L X 21.38"W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS DIN RAIL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 1/8-48" BL datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf