Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169205R000T14R
Y1169205R000T14R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169205R000T14R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169205R000T14R.pdf
Availability of Y1169205R000T14R
QUANTITY
Y1169205R000T14R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169205R000T14R
Internal Part NumberEIS-Y1169205R000T14R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169205R000T14R
Y1169205R000T14R Details Description
Related parts for Y1169205R000T14R
RACK OPEN RELAY 71.75" X 19" GRY datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ4 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming Lighting 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf