Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116926R1000Q0R
Y116926R1000Q0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116926R1000Q0R
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y116926R1000Q0R.pdf
Availability of Y116926R1000Q0R
QUANTITY
Y116926R1000Q0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116926R1000Q0R
Internal Part NumberEIS-Y116926R1000Q0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116926R1000Q0R
Y116926R1000Q0R Details Description
Related parts for Y116926R1000Q0R
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
IC MODULE 800-2500MHZ 16SSO datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3WSPST 2M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf